Co je anémie?

O anémii  (chudokrevnosti ) mluvíme, jestliže je snížen obsah hemoglobinu v krvi. Červené krvinky a v nich umístněný hemoglobin jsou zodpovědné za přenos kyslíků do tkání.

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o anémii, pokud je hemoglobin snížen pod 130g/l (13g/dl), těžká anémie je od hodnoty nižší než 80g/l.

Železo

Železo je jedním ze základních prvků lidského těla. Je absorbováno ve střevě z potravy a dopravováno do nejrůznějších tkání. Vedle podstatné role v transportu kyslíku  má železo mnoho další důležitých funkcí v lidském těle, např. pro růst buněk a energii pro látkovou výměnu.

Co způsobuje anémii?

Existuje několik různých typů anémie s odlišnými příčinami. Nejběžnějšími v případě zánětlivého onemocnění střev jsou:

  • Anémie v důsledku nedostatku železa
  • Anémie způsobená chronickým zánětem
  • Anémie jako důsledek nedostatku vitamínů
  • Anémie navozená léky

Anémie z nedostatku železa je nejčastější anémií, objevuje se, pokud není příjem železa dostatečný anebo není dostatečné vstřebávání železa ze stravy, a tak nemůže docházet k přiměřené tvorbě hemoglobinu. Navíc u pacientů se zánětlivým onemocněním střev dochází ke krevní ztrátě střevem a tím se stav zhoršuje.

Anémie v důsledku chronického zánětu, např. jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, je způsobena poruchou cirkulace železa v těle a množství železa dostupného pro tvorbu hemoglobin je sníženo. Navíc je časté kratší přežívání krvinek v důsledku chronického zánětu.

Anémie jako důsledek nedostatku vitaminů, zvláště B12 a kyseliny listové je dán nepoměrem mezi  příjmem nebo vstřebáním těchto vitamínů v tenkém střevě. Proto u pacientů s Crohnovou chorobou je to častý jev kvůli zánětu a (nebo) chirurgickému odstranění části tenkého střeva.

Mnoho léků, zvláště protizánětlivých, ovlivňuje metabolismus železa. Poléková anémie může postihnout pacienty se zánětlivým onemocněním střev užívajících sulfasalazin a azathioprin, neboť tyto léky mohou samy o sobě způsobit anémii.

Příznaky anémie

  • Chronická únava
  • Bolesti hlavy
  • Svalová slabost
  • Dechová nedostatečnost
  • Bolesti na hrudi
  • Zrychlený tep
  • Nevolnost
  • Nechutenství
  • Zvýšená vnímavost k infekcím
  • Zvýšená citlivost kůže
  • Poruchy menstruačního krvácení
  • Poruchy libida

Nedostatek železa a anémie u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním

Mírný nedostatek železa může být zcela bez příznaků pro pacienta, ale jestliže se výše uvedené příznaky objeví, bude se jednat o střední až těžký nedostatek železa.

Nejběžnějším příznakem anémie je přetrvávající únava a apatie. Vzhledem k tomu, že ztráty železa zaníceným střevem jsou dlouhodobé,  nebo jeho vstřebávání ze střeva je nedostatečné, jsou zásoby v železe vyčerpány a schopnost červených krvinek dodávat kyslík do nejrůznějších tkání těla je omezen. To vede k nejrůznějším klinickým příznakům popsaným výše. Vzhledem k chronickému průběhu nemoci si většina postižených na tyto příznaky zvykne a neuvědomuje si, o kolik lépe by se cítili, kdyby anémie byla upravena.

Jak se dozvím, že mám anémii?

Existuje několik laboratorních vyšetření, ukazujících na možnost anémie, anémie z nedostatku železa:

Hladina hemoglobin závisí na věku, pohlaví a jsou-li u mužů hodnoty nižší než 130g/l a 120g/l u žen, pak znamená, že máte anémii. Kolik železa máte v zásobách, je možné zjistit pomocí hladin feritinu v krvi. Laboratorní test saturace transferinu umožňuje vašemu lékaři zjistit, kolik železa je transportováno v krvi.

Hladiny hemoglobinu, feritinu a transferinu ukazující na anémii z nedostatku železa

Hemoglobin (Hb g/litr) Bílkovina dopravující kyslík v krvi
a dodávající kyslík tkáním těla
 muži
<130
 ženy
<120
Feritin v krvi (ug/L) bílkovina ukazující množství feritinu
v uložených v depu v játrech
 v remisi
<30
 s aktivní chorobou
<100
Transferinová saturace Test ukazující množství železa
transportovaného v těle
 < 16

 

 Prevence a léčba anémie

V prevenci a léčbě anémie je více postupů, v závislosti na příčině a závažnosti. Tato opatření mohou zahrnovat:

  • Dietní rady a úpravu stravy
  • Náhradu chybějícího železa
  • Injekce erytropoetinu
  • Transfuzi krve

Bude záležet na vašem ošetřujícím lékaři, aby rozhodl, který postup nebo kombinace léčby je pro vás nejvhodnější.

Kolik železa potřebuji?

Zdraví jedinci ztrácejí 1-2 mg železa denně, takže abychom tuto ztrátu vyrovnali, musíme stejné železa přijmout ve stravě. Ze stravy se však vstřebává pouze 5-15% železa, které projde zažívacím traktem, takže se doporučuje denně konzumovat 15-18 mg železa. Pro pacienty s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou může být obtížné tohoto příjmu dosáhnout, protože mají dietu s omezením železa. Železo ve stravě je ve dvou formách:

  • hemové železo ze svaloviny zvířat, drůbeže, ryb
  • nehemové železo z cereálií, zeleniny, luštěnin

Červené maso je hlavním zdrojem hemového železa, fortifikované cereálie jsou dobrým zdrojem nehemového železa. Strava obsahující C vitamin pomáhá v absorpci železa ze stravy, zvláště nehemového původu. Typ anémie u ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby lze velmi obtížně napravit pouze dietním opatřením , ale je obvykle zapotřebí dodávka železa v podobě tablet nebo injekcí.

Některá strava a nápoje zpomalují absorpci železa, například se doporučuje nepít čaj 30-60 minut před a po jídle obsahující nehemové železo, dále například káva, mléčné produkty, pečivo z bílé mouky apod. Mezi pacienty jsou značné rozdíly, proto se vždy poraďte se svým lékařem nebo dietní sestrou o optimální dietě pro vás.

Železo podávané v podobě tablet se resorbuje pouze z 10%, zvláště v době vysoké aktivity zánětu. Taktéž účinnost léčby je snížená, pokud pacient zároveň užívá léky na snížení žaludeční kyseliny, antibiotika nebo léky k léčení zánětu ulcerosní kolitidy nebo Crohnovy choroby.

Jak dlouho bych měl železo podávané ústy užívat?

Tato léčba může trvat 2-3 měsíce, než se hladina železa upraví a než odezní příznaky doprovázející anémii, ale upravení zásob železa v těle může trvat až 6 měsíců. Proto musíte železo užívat déle, i když už se cítíte lépe a hladina hemoglobinu se upravila.

Železo podávané formou nitrožilní injekce
Železo podávané přímo do žíly obchází zažívací systém, proto zde není riziko podráždění zažívacího traktu ani riziko nízké absorpce léku ze zažívacího traktu. Proto je náprava anémie obvykle rychlejší při této léčbě.

Pacienti se zánětlivým onemocněním střev dosti často nesnášejí léky se železem podávané ústy, trpí nevolností, zhoršením zánětu nebo průjmy. Rovněž pacienti s těžkou anémií a zhoršujícím se stavem mohou potřebovat rychlý příjem železa. Pro tyto pacienty je určeno železo podávané do žíly. Ošetřující lékař spočítá, kolik železa potřebujete a jak často.

Pacienti na intravenózní železo reagují obvykle velmi dobře a příznaky anémie rychle odeznívají. Moderní přípravky obsahující železo nevyžadují ani testovací dávku ani časté podávání.  Poraďte se svým ošetřujícím lékařem, jaký přípravek je pro vás nejvhodnější.


Autor článku:

Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., Přednosta a primář gastroenterologie ISCARE I.V.F. a.s.

Literatura:

Reinisch W, Staun M, Bhandari S et al: State of the iron: How to diagnose and efficiently treat iron deficiency anemia in inflammatory bowel disease. Journal Crohn´s Colitis 2013;7(6):429-440

Hrdlička L, Kohout P, Liberda M et al: Doporučený postup pro diagnostiku  a léčbu anemie u IBD.Gastroent hepatol 2012;66(4):280-285.