Tato dieta je určena především pro nemocné s chronickým zánětem tlustého střeva, s chronickými průjmy. Je vhodná i u pacientů po ozařování malé pánve a při průjmech vyvolaných např. chemoterapií.

Podáváme stravu nedráždivou, která nezanechává nestrávené zbytky, je netučná, nenadýmavá, ale kaloricky hodnotná s mírně zvýšeným množstvím bílkovin. Vitamin C je často nutné přidávat ve formě tablet. Ve stravě je nutné vyloučit “hrubou vlákninu”- pokrmy obsahující nestravitelné vazivo, celulózu, kůžičky z masa, nezralé a kyselé ovoce, ovoce s drobnými pecičkami apod., bobtnavé ovoce – hrušky, fíky, hrozny, čerstvé třešně. Totéž platí o syrové zelenině, perníku, luštěninách, některých džemech, nevhodné jsou ledvinky, dršťky, ovar atd.

Hlavní zásady technologické úpravy:

Všechny pokrmy musí být vařené do měkka nebo dušené, bez slupek, zrníček, kůrek. Pokrmy se málo solí. Z koření užíváme jen citrónovou šťávu, vanilku, zelenou petržel, pažitku, výjimečně odvar kmínu. Polévky a omáčky se zahušťují moukou na sucho opraženou, čerstvé máslo se přidává až do hotových pokrmů. Brambory podáváme dobře vařené nebo ve formě kaší a pyré. Nákypy zapékáme ve vodní lázni, aby se netvořila kůrka. Ze syrového ovoce podáváme pouze oloupaná jablka, dobře vyzrálá a jemně strouhaná. Pro zvýšení vitamínové hodnoty je možné zkusit málo sladký rosol. Někdo snáší dobře banán. Jinak ovoce jen rozvařené. Do polévek přidáváme zeleninové šťávy. Ze zelenin podáváme malé množství špenátu, lisované karotky, mladé lístky zeleného salátu. Nepodáváme příliš sladké, tučné moučníky. Nevhodné je mléko jako samostatný pokrm.

Masa:

telecí, hovězí, drůbeží – vařené nebo dušené, zadělávané, nákypy, závitky, plátky, pomazánky, šunková pěna

Příkrmy:

krupicový nebo žemlový knedlík, noky, těstoviny, rýžová nebo bramborová kaše

Nevhodné pokrmy:

hrách, čočka, fazole, syrová zelenina, zelí hlávkové i kyselé, kapusta, okurky, cibule, ředkev, houby, syrové ovoce, brambory v kouscích, masa tučná a smažená, masa nakládaná a uzená. Slanina, škvarky, konzervy, pikantní lahůdky, čerstvé kynuté a smažené pečivo, chléb, koření, oříšky, mandle.

Je-li zánět spojen s kvašením, musíme omezit cukr. Při hnilobné dyspepsiii naopak vylučujeme bílkoviny a podáváme sacharidy.


MUDr. Šachlová Milana