Trpíte idiopatickým střevním onemocněním? Byl vám diagnostikován dráždivý tračník? Jste stomik, celiak nebo pacient s postižením střev po operaci? Právě pro vás je určena WC karta.

K čemu karta slouží? Její předložení vám pomůže s rychlejším zpřístupněním veřejných i neveřejných toalet. V případě akutní zdravotní komplikace se ji nebojte použít! Karta obsahuje dvojjazyčné česko-anglické vysvětlení o tom, že jste neinfekční pacient s akutní potřebou návštěvy toalety. Karta neobsahuje žádné citlivé osobní údaje. Využít ji můžete u našich partnerů, kteří se dobrovolně zavázali kartu akceptovat, a pomoci tak nemocným.

podoba WC karty
Karta o rozměru kreditky je vyrobena z PVC. Je oboustranně potištěná a zalaminovaná. Informační texty na kartě jsou v češtině a angličtině. Personalizace a nepřenositelnost karet je zajištěna unikátním číslem karty. WC karta nenese žádné osobní údaje držitele!

jak získat WC Kartu
Registrovaní členové spolku Pacienti IBD uhradí poplatek ve výši 200 Kč jakožto členský příspěvek na příslušný rok a zašlou lékařem potvrzenou žádost o vydání WC karty na adresu: Pacienti IBD., Polská 15, 120 00 Praha 2, či ji naskenovanou zašlou na e-mail: . Po splnění uvedených podmínek a provedené úhradě bude WC karta zaslána poštou.

Nečlenové pacientské organizace mohou o kartu písemně požádat a prokázat se potvrzením od lékaře. Na základě uhrazeného poplatku 150 korun a doložení lékařského potvrzení jim bude WC karta zaslána poštou.

podporují nás česká města
Požádali jsme česká města , aby otevřela své veřejné i neveřejné toalety pacientům. Zatím se jich do projektu přidalo 25! Děkujeme městům Kolín, Pelhřimov, Chrudim, Blansko, Jeseník, Strakonice, České Budějovice, Chomutov, Most, Děčín, Brno, Šumperk, Břeclav a dalším. Přehled všech měst a otevřených toalet naleznete zde.

V průběhu července 2021 bylo naším spolkem osloveno celkem 4 000 praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost z celé republiky. Lékařům jsme zaslali informaci o činnosti našeho spolku, problematice idiopatických střevních zánětů a současné léčbě těchto onemocnění. Zároveň jim bya představena WC karta, která umožňuje držitelům přednostní či volný vstup na řadě veřejných a neveřejných toalet. V roce 2021 jsme za tímto účelem rozšířili spolupráci s několika muzei a galeriemi zřizovanými Ministerstvem kultury České republiky. Vydání informačních materiálů pro lékaře spolu s jejich distribucí bylo podpořeno Ministerstvem zdravotnictví České republiky v rámci projektu „Pomáháme pacientům s idiopatickými střevními záněty“.

Spolek Pacienti IBD z.s. obdržel informaci o možnosti vstupu na toalety v objektech spravovaných Národním památkovým ústavem. Tyto toalety jsou přístupné a není tedy nezbytné, aby se naši členové, resp. pacienti s idiopatickými střevními záněty, prokazovali WC kartou. Toalety jsou přístupné v otevírací době jednotlivých památkových objektů.

Na počátku roku 2022 se nám podařilo navázat spolupráci s 16 subjekty. Jedná se o tyto kulturní instituce: Muzeum Cheb, příspěvková organizace Karlovarského kraje, Muzeum Sokolov, příspěvková organizace Karlovarského kraje, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Západočeské muzeum v Plzni, Muzeum Českého ráje v Turnově, Biograf Český ráj, Muzeum Blanenska, Městské divadlo a kino Ostrov s.r.o., Muzeum Jindřichohradecka, Východočeské divadlo Pardubice, České muzeum stříbra, p.o., Oblastní muzeum v Děčíně, p.o. a Městský dům kultury Sokolov, příspěvková organizace. Uvádíme přesný seznam objektů s otevírací dobou, kde je možné po předložení WC karty navštívit WC i v případě, že nejste návštěvník této instituce. Doporučujeme na konkrétních stránkách instituce vždy ověřit i platnou otevírací dobu, která se může měnit, např. z důvodu pandemické situace apod.

Seznam toalet dostupných na území České republiky obdržíte v aplikace www.wckompas.cz. Věříme, že tyto informace usnadní cestování členům spolku Pacienti IBD z. s., resp. pacientům s idiopatickými střevními záněty.

děkujeme společnosti