24/03/2014

Dotaz pacienta:

„Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: 7 let jsem byl léčen na ulcerozní kolitidu – Colitis indeterminate, z čehož 6 let na biologické terapii látkou Remicade. Během prvního roku nemoci  nebyla kladná odezva na žádnou léčbu běžnými léky jako například: Imuran, Prednsion, Entocort, Asacol, Loseprazol, Sorbifer duplex, Pentasa, Ortanol.

Poté, (po roce) bylo přistoupeno k subtotální kolektomii a ileo-rektální anastomóze, kdy se po operaci zánět ve zbytku rekta znovu projevil. Následkem toho byla nasazena léčba Remicade, která přestala účinně působit po šesti letech a z toho rok s podpůrnými dávkami cytostatik!

Dále po provedené Ileální Pouch anální anastomóze, první části, (byla provedena stomie tenkého střeva) se zase zánět projevuje v tenkém střevě! Velice Vás prosím o obecnou odpověď jaká je možná další léčba v takovýchto případech, (s ohledem na průběh, kdy u
mne již nebyla efektivní biologic ká léčba). Předem velice děkuji za
odpověď. Jan.“

Odpověď lékaře:

„Zásadní je, o jaký typ zánětu v tenkém střevě se jedná. Po úplném odstranění tlustého střeva pro ulcerozní kolitidu a následné konstrukci ileo-pouch-anální anastomozy se u části operovaných objevuje v pouchi zánět, tzv. pouchitida.

Jde o důsledek působení střevní mikroflory charakteristické pro tlusté střevo na sliznici pouche, která je původem z tenkého střeva. Proto se pouchitida léčí s úspěchem antibiotiky a jako prevence vzniku pouchitidy se užívají probiotika. Na prvním místě účinnosti probiotik je v tomto případě jistě přípravek VSL3.

Pokud se ale ve Vašem případě jedná o recidivu IBD typu Crohnovy choroby tenkého střeva, pak je na místě léčba obdobná jako před operací. Při neúčinnosti vyjmenovaných léků ve Vašem dotazu se nabízí např. nově dostupný golimumab.“