02/04/2020

Jednoduše řečeno, žijte nejlépe, jak dokážete. Tato doba je výjimečná a náročná zároveň. Možná bude trvat několik týdnů či měsíců. Možná se bude v budoucnu opakovat podobně jako v některých zemích Asie. Proto je vhodná doba naučit se dobře fungujícímu a užitečnému řádu, případně se posílit v již fungujícím. Pro mnohé z nás to je pouze zintenzivnění péče o sebe a své blízké. Pro některé to může znamenat naučit se o sebe pečovat tak, aby i dlouhá částečná nebo úplná sociální izolace byla snesitelná a vyšli jsme z ní dobře, nebo dokonce posíleni. Na samém začátku je užitečné si uvědomit, že toto není rychlostní, ale vytrvalostní doba. Nelze nic uspíšit, spíše vydržet a čekat. Vyplatí se rozprostřít síly a trpělivost do delšího období, nevyčerpat se příliš brzy. Proto si vždy nechávejte rezervy, mentální i fyzické. Je to podobné jako v dálkových bězích, kdy v první půli závodu běžíte zvolna, na půl plynu, abyste závod vůbec dokončili. Ke konci závodu pak čerpáte z rezerv, které Vám ještě zbyly. 

 V následujících řádcích vám nabídnu několik tipů, jak sílu a energii budovat, dobře s ní hospodařit a v případě potřeby ji využít.

  1. Buďte k sobě i k druhým laskaví. Neočekávejte příliš, ani se příliš nezatěžujte přílišnými nároky na sebe a ostatní.
  2. Snažte se každý den zažít úspěch. Naplánujete si den tak, abyste nějakou aktivitu mohli dotáhnout do úspěšného konce a měli z ní pocit dobře odvedené práce.
  3. Buďte pro někoho užiteční, pomáhejte, kde můžete, i virtuálně.
  4. Pokud nemáte vytvořené denní návyky, začněte si je postupně vytvářet. Začít s pravidelným stravováním je primární, přidávejte postupně další jako pravidelný pohyb, odpočinek, mentální nebo fyzická práce. Zpočátku si dny můžete podrobně naplánovat.
  5. Jezte kvalitně. Mějte na mysli, že stravou můžete ovlivnit kromě své hmotnosti i své emoce. Vybírejte si potraviny bohaté na VIT. B, C, E, K, tryptofan, draslík, hořčík, zinek a železo, které podporují funkci nervové soustavy a napomáhají ke stabilitě hormonálního systému.

Pokud jíte příliš, mějte na paměti, že Vaše běžné i sportovní pohybové aktivity jsou značně omezené, a tak brzy můžete pozorovat přírůstek na váze, což mnohým na psychické pohodě nepřidá.

  1. Hýbejte se. Pohyb je základním prostředkem k udržení dobré fyzické, ale i psychické kondice. Pokud máte špatnou náladu, zkuste dát tělo do pohybu a pár minut vydržte, uvidíte, že se potom budete cítit o něco lépe.
  2. Pečujte o své vztahy s blízkými. I čas s dětmi a partnerem plánujte. Vneste do hry, práce, péči o domácnost řád, na který si všichni pomalu budou uvykat. Zapojujte všechny členy domácnosti do běžných činností. I oni se potřebují cítit užiteční a nápomocní ve výjimečné době.
  3. Začleňte do svého dne chvíle o samotě. Dopřejte si klid a ticho.
  4. Spěte kvalitně. Větrejte ložnici, choďte spát ve stejný čas a vstávejte tak, abyste nespali více než 9 hodin.
  5. Nezabývejte se příliš tím, co nemůžete ovlivnit. Věnujte pozornost věcem, které můžete mít pod kontrolou a přímo je ovlivnit. Budujte si odolnost. Občas dělejte i věci, do kterých se vám opravdu nechce a dlouho je odkládáte. Pocit, který pak budete zažívat, stojí za tu námahu.
  6. Dlouhodobě nepodléhejte nicnedělání. Kvalitní odpočinek není týdenní lenošení u seriálů s mísou chipsů a alkoholem.
  7. Pravidelně si dělejte radost a oceňujte se za to, co vše se vám v této složité době daří.

Mějte na paměti, že člověk disponuje silami fyzickými a psychickými, které se vzájemně ovlivňují. Roste to, kam směřuje naše pozornost a víra. Pokud tedy vnímáte situaci jako nadějnou, která pravděpodobně dobře dopadne, pak tímto směrem bude vnímat situaci i Vaše tělo. Bude optimistické, bez významné míry strachu, úzkosti a stresu. A o to nám jde především, protože právě tento stav vede k posilování imunity ve všech ohledech. Být optimistický ovšem neznamená být nezodpovědný a nedodržovat bezpečná pravidla, jež nás mohou ochránit před nemocí.  Zdraví znamená minimalizovat dlouhodobý stres a maximalizovat pozitivní emoce lásky a radosti. Nezanedbávejte sebe, ani Vaše vztahy, protože kombinace lásky, radosti, funkčních vztahů a zdravého životního stylu vede k posílení imunitního systému a k dlouhověkosti ve zdraví.

Pokud se v této situaci cítíte osamělí, zažíváte strach, úzkost nebo panické stavy, nabízím Vám možnost telefonické psychoterapeutické konzultace zdarma.

Můžete volat každý všední den v době od 13 do 16 hodin. V případě, že se nedovoláte, pište sms nebo email, ozvu se Vám zpátky.

Kontakt: Mgr. Martina Hazuková     Mob.:  777 242 236     e-mail: